Marka Araştırma


İnsan nüfusunun kalabalıklaşması ve global bir dünya yapısına doğru gidişatın yaşanması ile birlik de ulusal ve uluslararası alanda değişik kanunlar, hükümler ve tedbirlerin alınması kaçınılmaz hatta şart olmaya başlamıştır.

Hayat standartları, insan hakları ve doğal yapı ancak bu şekilde koruma altına alınmaya ve ortaya çıkacak mağduriyetler en asgari seviyeye çekilmeye çalışılmıştır.

Dünya genelinde bu nedenle pek çok örgüt ve topluluk kurulmuştur ve oluşan yeni açıklarla birlikte kurulmaya devam etmektedir.

Bizim alanımızı ilgilendiren bölüm ise mülki ve sinai hakların korunması hususundadır.

Her gün milyonlarca marka ve yeni bir buluşa sahip olduğunu iddia eden ve tescil almak için yetkili kurum ve kuruluşların kapısını çalan başvuru dilekçeleri sunulmaktadır.

Elbette ki hepsinin onay alması mümkün olmamaktadır.

Çünkü bir markanın veya icadın tescillenmesi için diğerlerden ayırt edici özelliği bulunmalı ve emsallerine asla birebir benzememeli veya kafa karışıklığı yaratacak şekilde benzememesi gerekmektedir.

Taktir etmelisiniz ki yüz milyonlarca tescil ve patent içerisinde bu özelliği yakalama oldukça zor olmaktadır,

Marka ve icadın tescil alabilmesi için olmazsa olmaz ilk şart bu güne kadar aynısı veya çok benzeri olan bir ürün yada hizmetin tescil almamış olmasıdır.

Sahibi olduğunuz ve bütün haklarının sizde kalmasını planladığınız markanız ancak bu şartlarda onaylanabilir aksi taktirde başkasına ait olan bir markaya art niyetli yaklaştığınız düşünülür.

Bu nedenle süreç iyi bilinmeli ve doğru anlaşılmalıdır ki doğru adımlar atabilesiniz. İtirazlar yaşanmadığı taktirde bir yıl gibi bir zaman zarfına yayılan ve pek çok aşama içeren bu sürece boş yere girmemek ve gereksiz harcama yapmamak için öncelikle sahibi olduğunuz markanın aynısı yada çok benzeri olup olmadığını araştırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu araştırmayı Türk Patent Enstitüsünün www.tpe.gov.tr sitesinden yapabileceğiniz gibi, bu alanda hizmet veren bir patent kuruluşu aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Aslında önerilen budur çünkü bu denli geniş kapsamlı bir araştırmada sizin sahip olduğunuz bilgi ve donanım yeterli olmayabilir, vardığınız yanlış kanılarla gereksiz bir sürece girebilir yada markanızın geleceğini yok etmiş olabilirsiniz.

Bu konuyu iyi bilen, çıkacak verileri doğru analiz eden ve bu alanın ince noktalarına hakim bir danışman vekil tarafından incelenerek en doğru sonuca ulaştırılmalıdır.

Uzun senelerdir bu alanda hizmet veren firmamız, bünyesinde faaliyet gösteren ve alanının uzmanı olmuş personeli ile birlikte sizleri doğru yönlendirip, isabetli adımlar atarak alnının akı ile pek çok onaya danışmanlık yapmış ve vekiliniz olarak imzasını atmıştır.

Marka sorgulama ile başlayan; başvuru, şekilsel inceleme, hukuksal inceleme, marka bülteni yayınlanması ve itiraz dönemi ve nihayet belgelendirme işlemleri ile son bulan onay sürecinin her aşamasında ihtiyaç duyduğunuz her türlü rehberlik hizmetini ve danışman vekilliğinizi üstleniyor ve en doğru adımları atıyoruz.

Başta Gebze Marka Tescil Firması olmak üzere tüm İstanbul ve ülke geneline Marka Araştırma Hizmetlerini veriyoruz.

Güncel Kampanyalar